

Undervisningsforløb: Livet ombord
Nøgleord: Kost, sundhed og levevilkår
Formål:
- at eleverne oplever en undervisningsform med højt læringspotentiale, hvor alle kan være med.
- at eleverne får en god, fælles klasseoplevelse.
- at eleverne får redskaber til at sammenligne sømændenes levevilkår om bord på et skib med egne levevilkår i dag.
- at eleverne reflekterer over, hvordan det må være at leve et liv med dårlige levevilkår og ringe kost.
- at eleverne kan drage paralleller til nutidens levevilkår og kostanbefalinger for en optimal sundhed.
- at give eleverne mulighed for at spille en lille rolle som sømand.
Forløbet:
I sømandens fodspor
I forløbet følger eleverne i sømandens fodspor i en narrativ struktur gennem udstillingerne. Havn, hyring, søfartsbog, lastning, knob og navigation er vigtige elementer i en sømandsfortælling. Den didaktiske tilgang til fortællingen er dialogbaseret.
Helt tæt på de autentiske genstande
Forløbet indeholder aktiviteter, som eleverne skal udføre individuelt, i mindre grupper og fælles på klassen. Eleverne vil gennem førstehåndsoplevelser komme helt tæt på autentiske genstande uden montreglas mellem dem og genstandene. Undervejs gennem udstillingerne vil der forekomme flere længere ophold, hvor museumsunderviserne sammen med eleverne går i dybden med undervisningsforløbets tema: Hvad er sund kost? Hvilken kost levede sømændene af om bord på skibene? Hvordan var deres levevilkår?
Klassetrin: Bh.-klasse og 1.–3. klasse
Mødested: Museumsbutikken ”M/S Cargo”
Varighed: 2 timer inden for tidsrummet 9.00-16.00
Periode: Året rundt
Max. deltagerantal: 1 skoleklasse og lærere
Fag: Dansk, natur/teknologi, matematik
Underviser: Universitetsstuderende fra historie, etnologi eller lignende fag
Pris: 600 kr. – obs! Alle undervisningsforløb er gratis for folkeskoler i Københavns Kommune.
Booking: Skriv til booking@mfs.dk eller ring 49 28 02 14 – gerne mindst 1 måned i forvejen.
Lærervejledning
Der hører forberedelse og opfølgning med til dette forløb. Download lærervejledningen her.
Læs mere om praktiske informationer.
”… stor begejstring over at skulle påmønstre et skib. I det hele taget var alle meget glade for hele rammen om besøget på museet: rollespil med indlagte opgaver og samarbejdsøvelser.”
– klasselærer, 3. klasse, Helsingør Skole.